زعفران در دوران بارداری

 

زعفران یکی از ادویه‌های پرطرفدار در بین ایرانیان است و حتی برخی از افراد  به عنوان گیاه دارویی از زعفارن در دوران بارداری استفاده می‌کنند.  در فرهنگ سنتی ما این باور وجود دارد که مصرف زعفران توسط مادران باردار باعث می‌شود هنگام تولد نوزادی سالم با پوستی شفاف و چهره‌ای زیبا به دنیا بیاید در حالی که برای اثبات این حقیقت هیچ مدرکی وجود ندارد. با این حال بد نیست درباره برخی اثرات زعفران در دوران بارداری  اطلاعاتی داشته باشید.

زعفران در دوران بارداری

مزایای زعفران در دوران  بارداری

ممکن است به شما توصیه شود شیر روزانه‌تان را با زعفران میل کنید تا خیالتان راحت باشد که نوزاد سالمی به دنیا خواهید آورد. بهتر است بدانید این فقط یک افسانه است و صحت آن به اثبات نرسیده است. بهتر است بدانید چهره فرزند شما کاملا به ژنتیک شما و همسرتان بستگی دارد و مصرف هیچ نوع غذایی در دوران بارداری نقشی در این میان ندارد. اما با این حال مصرف زعفران در اندازه مناسب هیچ آسیبی به نوزاد وارد نمیکند. زعفران منبع خوبی از کلسیم و پروتئین است و اضافه کردن آن به شیر مانند یک گزینه درمانی عمل میکند. این گیاه همچنین ضد اسپاسم است بنابراین مصرف آن در دوران بارداری میتواند در تسکین درد معده و دردهای کلیوی کمک کند

در اینجا فواید خوردن زعفران را بررسی می کنیم:

  رها شدن شما از احساسات کلافه کننده دوران بارداری

در بارداری، تغییرات هورمونی بسیار شدید هستند که اثر عمیقی بر روی خلق و خوی شما می گذارد. به طوری که در یک لحظه شاد هستید و لحظه دیگر ناراحت و غمگین و افسرده و هرلحظه دوست دارید گریه کنید. زعفران یک عامل ضد افسردگی است و خلق و خوی شما را بهبود می بخشد.

 لذت بردن از دوران بارداری بدون داشتن ویار صبحگاهی، با مصرف منظم زعفران

برای از بین بردن اين حالت تهوع و سرگیجه خود از گياه زعفران استفاده کنید. شواهد نشان می دهد كه مصرف چای زعفران می تواند در از بین بردن ویار صبحگاهی زنان باردار معجزه کند.

هضم راحتتر غذا با مصرف منظم زعفران در دوران بارداری

یکی از مواردی که لذت دوران بارداری را برای مادران کاهش می دهد بروز حالت نفخ، گاز و مشکل یبوست هستند. در واقع، از آن جايي كه در طی دوران بارداري امواجي از تغییرات هورمونی و رشد جنین فشار زیادی را بر دستگاه گوارش مادر وارد می کند، بنابراين هضم غذا در معده او به درستی صورت نمی گیرد. در اين شرايط، مصرف گیاه زعفران می تواند بهترین گزینه براي درمان مادران باردار باشد

رفع گرفتگی عضلانی در دوران بارداری با مصرف زعفران

با رشد جنین در دوران بارداری  وبزرگتر شدن رحم مادر ،سبب تغییر در اندام شده و به ماهیچه ها و استخوانه ای مادر فشار وارد کرده و سبب گرفتگی عضلانی میشود.

زعفران مسکن طبیعی بشمار می رود و  همچنین بدلیل ضد اسپاسم بودن می تواند گرفتگی عضلات بانوان را آرام تر نموده و امکان لذت بردن از دوران حاملگی را فراهم نماید.

نبايد به خاطر اینکه زعفران از یک گل به وجود می آید و با این فرض اين كه ادویه امنی است، در دوران بارداری هر زني به مصرف برسد. در واقع، اين ادويه سهمی هم در بروز خطرات و عوارض جانبی منفی در فرد مصرف کننده دارد  و نباید در مصرف زعفران در دوران بارداری زیاده روی نمود.