در این مطلب سعی داریم خواص و فواید زعفران برای صورت ، پوست و مو را برایتان بازگو کنیم .

 

خواص و فواید زعفران برای پوست و مو

زعفران و پوست ومو

از مهمترین خواص زعفران این گیاه استثنایی در خصوص پوست و مو ، می توان به درمان خارش های پوستی ، درمان ترک وسوزش پوست ولب ، روشن وشفاف نمودن پوست ، جوانی و تقویت پوست ،رفع جوش وآکنه ،جلوگیری از ریزش مو و افزایش تحریک رشد موها اشاره کرد .

زعفران حاوی ۱۵۰ ترکیب مختلف بوده که شامل کاروتنوئیدها، سافرانال، کروکین، آنتی‌اکسیدان‌ها و سایر مواد بیوشیمیایی است. همچنین شامل مواد آنتی اکسیدانی است که بر روی سلامت و زیبایی پوست و مو موثر هستند. برخی از مهمترین خواص زعفران برای پوست و مو عبارتند از:

  • استفاده از زعفران همراه با شیر باعث تقویت، بهبود رنگ و درخشان شدن پوست می‌شود و علائم پیری زودرس را کاهش می‌دهد. به این منظور کمی زعفران را با نصف فنجان شیر یا ماست تازه مخوط کنید و بگذارید در حدود نیم ساعت بماند. سپس ترکیب فوق را به آرامی و به صورت دایره‌ای روی پوست‌تان ماساژ دهید و اجازه دهید ۲۰ دقیقه روی صورت‌تان بماند. سپس صورت خود را با آب سرد آبکشی کنید. برای نتیجه بهتر لازم است، هفته ای یکبار از این ماسک استفاده کنید.
  • زعفران به رفع لکه های پوستی کمک می‌کند و برای از بین بردن جای جوش، جای زخم  و سوختگی‌های سطحی مفید است.
  • استفاده از ترکیبات حاصل از زعفران برای پوست، تیرگی ناشی از آفتاب سوختگی و برنزه شدن را به طور موثری کاهش می‌دهد و به درخشان و شفافتر شدن پوست کمک می‌کند.
  • استفاده از ماسک زعفران و شیر برای تقویت موها نیز بسیار مفید است و باعث تغذیه مو، کاهش ریزش موها، کمک به درمان طاسی، تحریک و افزایش رشد مو می‌شود.
  • استفاده موضعی از زعفران بر روی پوست، برای کاهش چین و چروک و جوانسازی سلول‌های پوستی مفید است. به این منظور لازم است مقداری زعفران را با گلاب مخلوط نموده و آن را بر روی پوست صورت خود ماساژ دهید. همچنین از این ترکیب علاوه بر پوست صورت می‌توانید بر روی پوست گردن، سینه و دست‌ها نیز استفاده کنید.

در طب سنتی از ضماد زعفران به تنهايی يا همراه با گلاب برای درمان خارش‌های پوستی استفاده می‌شود.