زعفران از کلاله‌های گل زعفران گرفته می‌شود که خواص و ویژگی‌های بی نظیری دارد و می تواند بر سلامتی پوست، مو، دستگاه گوارش، سلامت جنسی، ذهن و سلامت بدن تاثیر گذار باشد. این محصول پر زحمت کشاورزی  به عنوان گران قیمت‌ترین ادویه شناخته شده است و کشور ایران بزرگترین تولید کننده این محصول بی نظیر می باشد.

خواص زعفران برای حافظه

مطالعات نشان می‌دهد که زعفران دارای تاثیرات بسیاری بر روحیه‌ و خلق و خوی افراد می باشد که ضد افسردگی بوده و  با تاثیر بر هورمون‌های مغز، موجب کاهش استرس و اضطراب می گردد.

قابل توجه است که در زمان‌های قدیم از زعفران به دلیل خواص آرام بخش، برای بهبود روند خواب نیز از آن استفاده می نمودند. زعفران قدرت یادگیری و حافظه را ارتقا داده و می‌تواند سرعت رشد بیماری آلزایمر و پارکینسون را نیز کاهش دهد.

خواص زعفران

 (برای آشنایی بیشتر با گیاه زعفران به مقاله معرفی گیاه زعفران مراجعه نمایید)

خواص زعفران برای پوست

زعفران سرشار از آنتی اکسیدان هایی می باشد که موجب ترمیم سریع تر سلول‌ها و بافت‌های از دست رفته شده و حتی به از بین بردن زخم‌ها و لک‌های پوست نیز کمک می‌کند.

این گیاه شگفت انگیز، باعث از بین رفتن خشکی پوست به خصوص در نواحی لب می گردد.

زعفران با خاصیت کاهش درد

زعفران به دلیل داشتن ماده سافرانال و خواص آرام بخش می‌تواند در کاهش درد موثر بوده و مانند مسکن عمل نماید و  همچنین سلول‌های برانگیخته شده عصبی را که موجب حس درد می‌شوند آرام نماید.

بیشتر بومیان در مناطقی که زعفران کاشته می‌شود از آن به عنوان مسکن و آرام بخش استفاده می‌کنند.

خواص زعفران برای موها

زعفران باعث تنظیم فشار خون می‌شود که همین امر باعث اکسیژن رسانی بهتر به فولیکول‌ها و پیاز موها می گردد.

از زعفران همچنین می‌توان برای تحریک رشد موها و کاهش ریزش مو به همراه شیرین بیان استفاده نمود.

زعفران می‌تواند موجب تقویت ریشه موها و استحکام بیشتر آنها گردد.

مزایای زعفران برای دستگاه تنفس

زعفران برای کاهش التهاب دستگاه تنفس و سرفه بسیار موثر است و به دلیل خواص خلط آور می‌تواند موجب پاکسازی درون ریه‌ها گردد.

زعفران می‌تواند از نازک شدن لایه‌های ریه در اثر بیماری‌های آسم و حملات آن پیشگیری نماید.

تاثیرات زعفران بر هورمون‌های قاعدگی

سندروم پیش از قاعدگی به دلیل تنظیم نبودن هورمون‌ها می‌تواند موجب اختلالات زیادی گردد که از جمله عوارض آن سر درد، بیقراری، درد و تحریک پذیری بالای اعصاب می باشد.

زعفران با تاثیر بر هورمون‌های مغز و ترشح بیشتر هورمون سراتونین که هورمون شادی بخش است، می‌تواند شدت تغییرات خلق و خو را کاهش دهد و مانند آرام بخش، فرصت بیشتری برای تنظیم هورمون‌ها به بدن را بدهد.

تاثیر زعفران بر سلامت دستگاه گوارش

زعفران به دلیل طبع گرم می‌تواند موجب بهبود عملکرد دستگاه گوارش و کاهش التهابات آن گردد.

زعفران، نفخ در معده را کاهش داده و به دلیل خاصیت ضد اسپاسم می‌تواند به درمان یبوست نیز کمک نماید.

خواص زعفران در افزایش ایمنی بدن

یکی از مهم‌ترین خواص زعفران افزایش ایمنی بدن است. زعفران دارای مقداری ویتامین c یا همان آسکوربیک اسید است که موجب تقویت بافت سلول‌ها و افزایش تولید گلبول‌های سفید خون می گردد و همین اتفاق موجب افزایش ایمنی بدن در برابر عفونت‌ها و بیماری‌ها می‌شود.

تمام این ویژگی‌ها در زعفران باعث می‌شود تا اشتیاق بیشتری برای استفاده از آن در غذاها و دسرها داشته باشیم اما این نکته را نیر مد نظر داشته باشید که مصرف زعفران در دوز بالا می‌تواند به دلیل مواد تشکیل دهنده‌ی فعال خطرناک باشد.

پس زعفران را در دوز بسیار کمتر در رژیم غذایی خود قرار دهید تا به عوارض جانبی آلرژیک آن دچار نشوید.

 

ارائه بهترین قیمت و بهترین کیفیت زعفران توسط شرکت سها سپهر زرین با برند بونانزا